Trusty-Step Türkiye
Bayilik için tıklayın Ana Sayfa     Sıkça Sorulan Sorular   İletişim  
Ürünler
Ozon Hakkında
Uygulama Alanları
Hakkımızda
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05<
  • 06
011 022 033 044 055 066
Ozon Hakkında


Nedir?

Ozon (O3) 3 oksijen atomundan meydana gelen bir gazdır. Doğada soluduğumuz oksijen atmosferde yükseldiği zaman güneşten gelen ultraviole ışınlara maruz kaldığında ozon gazına dönüşür. Havadan daha ağır bir gaz olmasından dolayı yeryüzüne doğru alçalır. Gökgürültülü havalarda etrafımızda hissettiğimiz temizlik ve ferahlık kokusu aslında ozon gazıdır.

Ozon dünyadaki en güçlü dezenfektanlardan biridir. Yaşadığımız ortamda bulunan hava veya su içerisindeki bakteri, virüs ve mikropları çok kısa sürede yok eder ve bu esnada tekrar oksijene dönüşür.

Özellikleri:

Ozon yüksek oksidasyon gücüne sahip keskin kokulu bir gazdır. Çok kuvvetli bir sterilizasyon gücüne sahip olmasının yanında oldukça da kısa bir yaşam döngüsüne sahiptir. Suda çözünmüş haldeyken 15 derece sıcaklıktaki yarılanma ömrü 30 dakikadır. Bu sebeple dezenfeksiyon amacıyla kullanıldığında doğru miktarda ozon gazının sterilize edilecek ortamda ideal zaman zarfında reaksiyona girmesi sağlanmalıdır. Genel olarak 0.1 mg/lt ile 1.5 mg/lt arasındaki ozon dozajı 1-3 dakikalık temas süresi içerisinde çoğu patojen mikroorganizayı tamamen yok etmektedir. Atıksu temizliğinde bu süre ve dozajların artırılması gerekir.

Ozon kokusu insanlar tarafından kolaylıkla hissedilir ve uzun süreli solunmamalıdır. Ozon gazı sterilizasyon özelliğinin yanında suda bulunan ağır metalleri ayrıştırıp çökertmesiyle de bilinir. Demir, mangan vb. ağır metallerin sudan alınmasında çok etkili olarak kullanılmaktadır.

Ozona dayanıklı materyaller:

Ozon çok güçlü sterilizasyon özelliğiyle beraber oldukça da tahrip edici bir gazdır. O yüzden ozonla sterilizasyon yapılan yerlerde kullanılacak malzemelerin özenle seçilmesi gerekir. Aksi takdirde ozonun gaz veya suda çözünmüş olarak kullanıldığı sistemlerde yıpranma ve tahribat olabilir. Genel olarak bu tip uygulamalarda 300 serisi paslanmaz çelik, PVC, cam ve teflon malzemelerin kullanılması gerekir.

   TÜRKİYE GENEL DİSTRİBÜTÖRÜ Özcanoğlu Dış Ticaret İnşaat Turizm ve Danışmanlık Ltd.Şti.
   Adres:
Mithatpaşa mah. Davutpaşa cad. No:72 Kemerburgaz İSTANBUL Tel: (0212) 360 27 67 - 360 01 73 Fax: (0212) 360 27 61 Email: [email protected]
  developed by medyanova
Bu sitede bulunan tüm yazılı ve gorsel materyeller www.ozcanoglu.com'a aittir, izinsiz olarak kaynak gösterilse dahi kullanılamaz. Aksi takdirde www.ozcanoglu.com her türlü yasal işlem yapma hakkını saklı tutar.
En iyi 1024*768 çözünürlükte ve İnternet Explorer 7.0 ve üstü ile görüntülenebilir