OZON NEDİR?

Ozon (O3) 3 oksijen atomundan meydana gelen bir gazdır.
Bileşiği sabit olmadığı için çabucak oksijene (O2) dönüşür.
Bu reaksiyon oksijen ile tek “O” molekülünün ayrılmasına sebep olur. Dışarıda serbest kalan bu “O” molekülü yaşadığımız ortamda bulunan hava veya su içerisindeki bakteri, virüs, mantar, küf ve mikropları çok kısa sürede yok eder, demir, mangan, klor, nitrit vb. maddeleri de oksitleyerek ortamdan uzaklaştırır ve bu esnada tekrar oksijene dönüşür.

Doğal çevremizde var olan ozonu genellikle bizi atmosferdeki zararlı UV ışınlarından koruyan özelliği ile tanırız. Oysa ozon bizi sadece UV ışınlarından korumakla kalmaz; diğer pek çok alanda yaşam kalitemizi yükseltir.

Ozon dünyadaki en güçlü dezenfektanlardan biri sayılmaktadır.

Doğada soluduğumuz oksijen atmosferde yükseldiği zaman güneşten gelen ultraviyole ışınlara maruz kaldığında ozon gazına dönüşür. Havadan daha ağır bir gaz olmasından dolayı ozon yeryüzüne doğru alçalır. Gök gürültülü havalarda etrafımızda hissettiğimiz temizlik ve ferahlık kokusu aslında ozon gazıdır.


Temiz (hijyenik)

Sadece doğru bir biçimde el yıkamak bile hastalıkları önlemede etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Sabun ile el yıkamak tabii ki etkilidir fakat ozonlu su kadar etkili olamaz. Ozonlu suyu ile yıkadığınız sebze ve meyveler yüzeylerinde birikmiş olabilecek tüm tarımsal kimyasallardan temizlenir ve tazeliğini uzun süre korur.
Mutfaklarda kullanılan tüm araç ve gereçlerin ozonlu su ile yıkanarak steril hale getirilmesi mümkündür. Eğer bulaşık yıkamada kullanılırsa hem kokuları yok eder hem de her türlü bakteri ve zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırır.

Hızlı

Ozon yüksek oksidasyon gücüne sahip kokulu bir gazdır. Çok kuvvetli bir sterilizasyon gücüne sahip olmasının yanında oldukça da kısa bir yaşam döngüsüne sahiptir. Hızlı etki eder ve az miktarı yeterli olur.

Etkili

Genel olarak 0.1 mg/lt ile 0.5 mg/lt arasındaki ozon dozajı 1-3 dakikalık temas süresi içerisinde çoğu patojen mikroorganizmayı tamamen yok etmektedir. Sadece bakterileri değil aynı zamanda norovirüsleri, sporları, mantarı ve pek çok diğer bulaşanı oksidasyon yolu ile yok edebilme gücü vardır. Ozon gazı sterilizasyon özelliğinin yanında suda bulunan demir, mangan ve ağır metalleri ayrıştırıp çökertmesiyle de bilinir.

Güçlü

Ozonun mikropları (Patojenler) öldürme gücü Klorlu ağartmadan 3000 kat daha hızlıdır. Ayrıca ozonun oksidatif özelliği florinden 8 kez daha fazla ve klordan 10 kez daha güçlüdür. Bu güç bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların yok edilmesinde (dezenfeksiyon), koku gidermede, beyazlatmada ve zararlı maddelerin yok edilmesinde ozona çok özel avantajlar katmaktadır.

Güvenilir

İçine ozon katılmış Ozonlu Su zararlı mikropları öldürmek amacıyla yüzey temizliğinde ve içme suyunu arındırmada kullanılabilir. Klordan arda kalan zararlı etkilerin hiç birine sahip değildir. Bakterileri öldürmede, zirai ilaçlar ve çevreyi kirleten maddeler gibi zararlı kimyasalları etkisizleştirmede etkili bir yöntemdir. Kontrolsüz miktarda üretilen ozon gazı uzun süreli solunmamalıdır fakat bu oran 0.04 ppm/Nm3 olduğunda, herkes tarafından hissedilse bile insanları rahatsız etmez. Kısa süre içinde ilk orijinal haline yani oksijene (O2) geri döner.

Çevre Dostu

Klor bazlı ya da diğer maddelerin kullanıldığı dezenfektanların aksine ozonlu su kendi kalıntısını bırakmaz çünkü her zaman oksijene dönüşür. Bu sebeple klor ve diğer günlük yıkamada kullanılan temizleme ürünlerinden farklı olarak ozon kullanımının ardından hiçbir katkı maddesi kalmaz. Bu hiçbir kimyasalın nehirlere akmayacağını garantiler ve ozonun doğamızın dengesi açısından ne kadar doğru bir seçim olduğunu kanıtlar. Ozonlu suyun çiçek sulamada bile faydalı olduğu ve bitkinin ömrüne ve büyümesine katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir.

OZMAGIC
 
OZON NEDİR?
Ozonun özellikleri:
Temiz (hijyenik)
Hızlı
Etkili
Güçlü
Güvenilir
Çevre dostu
 
OZMAGIC NEDİR?
Nasıl Çalışır?
Neden muslukta?
Montaj
Faydaları
Kullanım alanları
 
OZONUN FAYDALARI
Mikroplar, Bakteriler, Virüsler
İçme Suyu
Gıdalar
Güzellik ve sağlık
Sterilizasyon, kötü kokular
Evcil hayvanlar ve bitkiler
Çevre dostu
TABLOLAR
 
ÜRÜNLER
AW SERİSİ ÖZELLİKLER LİSTESİ
AW-1000T
Musluk Monte Model
AW-2000F
Duvar Monte Model
AW-2000W
Çok Amaçlı Model
AW-3000AC
TEKNİK BİLGİ
UYARILAR
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
SATIŞ
MÜŞTERİ YORUMLARI
 
İLETİŞİM
SIKÇA SORULAN SORULAR
 

Ana Sayfa
| Ozon | OzMagic | Faydaları | Ürünler | Satış | İletişim

İTHALATÇI FİRMA VE TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ:

Özcanoğlu Dış Ticaret İnşaat Turizm ve Danışmanlık Ltd.Şti. Adres: Kurtkemeri Yolu 55/37 Parsel A Kemerburgaz İSTANBUL
Tel : (0212) 360 27 67 Fax: (0212) 360 27 61 Email: [email protected] Web: www.ozcanoglu.com